Home page > Aktuality

Aktuality

Čáslavské strážní roty střílely ve vojenském výcvikovém prostoru Hradiště

Publikováno: 18.11.2021 Autor: Hana Havrdová

Střelby z ručních zbraní včetně SVD Dragunov a házení ostrými granáty URG. To byla část programu cvičení vojáků Aktivní zálohy a vojáků z povolání zařazených u strážních rot 21. základny taktického letectva Čáslav, které se odehrálo v druhém listopadovém týdnu ve vojenském výcvikovém prostoru Hradiště. Strážní rota vojáků z povolání a rota Aktivní zálohy, která patří do struktury letky zabezpečení čáslavské základny, absolvovala další ostré cvičení. Tentokrát všichni společně absolvovali výcvik ve vojenském výcvikovém prostoru Hradiště. Příslušníci strážní roty pro svůj výcvik využili zejména polní střelnici Žďár a Březina, kde absolvovali střelby z pistole vz. 82, samopalu vz. 58, útočné pušky Bren 1, RPG 7. Střelba z legendární odstřelovací pušky SVD Dragunov byla pro všechny příjemným zpestřením. Další zbraní, kterou si vojáci na cvičení osvojili, byl ruční granát RG 4 a F1. Ten odhazovali na vzdálenost 25 metrů do cílové plochy 10x5 metrů.

Stíhači cvičili noční operace COMAO

Publikováno: 18.11.2021 Autor: Hana Havrdová

Jednalo se o první letošní výcvik Mnohonárodního uskupení vzdušných sil MAG (Multinational Air Group), kterého se naši piloti účastnili.Ve vzdušném prostoru jižního Německa se ve druhém listopadovém týdnu uskutečnilo mezinárodní cvičení MAG TACDAYS 2021.  Jeho hlavním cílem byl výcvik posádek v přípravě a provádění kombinovaných operací COMAO (Combined Air Operations) v noci a procvičit součinnost létajícího personálu s aliančními jednotkami. COMAO jsou operace, kdy společně působí velké množství různých typů letounů. Každý z nich plní určitou roli. Některé letouny jsou předurčeny k působení proti vzdušným cílům, jiné proti pozemním cílům, tankery doplňují palivo atd.Čáslavští stíhači se tohoto cvičení naposledy zúčastnili v únoru 2020. Tehdy to bylo poprvé, kdy z letecké základny Schleswig-Jagel, v rámci cvičení prováděli noční lety.

POMNÍČKY 2021 - upřesnění dopravy

Publikováno: 1.11.2021 Autor: Hana Havrdová

POMNÍČKY 20218:05 – nádraží ČD Čáslav8:10 – ZUŠ Čáslav8:15 – nemocnice Čáslav Návrat do Čáslavi do 16:00.

Záložáci slanili do Boudy

Publikováno: 29.10.2021 Autor: Hana Havrdová

Výcvik vojáků aktivní zálohy letecké základny Čáslav pokračuje i v říjnu. Vojáci v atraktivním, ale náročném terénu Orlických hor prohlubovali své dovednosti v orientaci v terénu, vojenském lezení či v obraně proti ZHN. Vrcholem cvičení bylo slanění do objektu věže dělostřelecké tvrze Bouda.Mezi základní dovednosti vojáka patří zvládnutí trasy v terénu i bez použití GPS a elektronických navigačních aplikací, pouze s pomocí klasické mapy a buzoly. Proto bylo jedním z úkolů říjnového cvičené čáslavských AZ projít několika kontrolními body na zhruba 20kilometrové trase. Poloha každého bodu byla definována buďto azimutem a vzdáleností nebo souřadnicemi dle vojenského systému WGS 84. Do cíle dorazili všichni.Tradiční, ale náročnou a nepříliš oblíbenou součástí výcviku je i obrana proti zbraním hromadného ničení, kterou na úrovni jednotlivce představuje schopnost v časovém limitu obléknout a svléknout protichemické ochranné prostředky: plynovou masku, pláštěnku, gumové přezůvky a rukavice. O úspěchu celé operace v situaci, kdy má voják výhled omezený maskou i pláštěnkou, kterou nasazuje hned vzápětí, rozhoduje zručnost, ale hlavně opakování a dril. Proto obrana proti ZHN patří do plánu velké části cvičení a říjnový výcvik AZ nebyl výjimkou.

Čáslavské letiště čeká výluka leteckého provozu

Publikováno: 14.10.2021 Autor: Hana Havrdová

Z důvodu plánované technické odstávky čáslavské řídící věže bude v měsíci říjen probíhat výluka leteckého provozu. Technika a personál budou přesunuty na záložní letiště v Pardubicích.Přelet letecké techniky je plánován na 22. října 2021. Ještě téhož dne dojde také k zaujetí nepřetržité hotovosti v rámci aliančního systému NATINAMDS (NATO Integrated Air and Missile Defence System) dvojicí pilotů a letounů JAS-39 Gripen. Pro plnění leteckého výcviku a pro zabezpečení nepřetržité hotovosti budou na pardubické letiště přemístěny pouze letouny JAS-39 Gripen.

Stránky

Nahoru