Home page > Aktuality > Čáslavští piloti sehráli ve Španělsku netradičně roli nepřítele

Čáslavští piloti sehráli ve Španělsku netradičně roli nepřítele

Na konci září a začátkem října se uskutečnilo jedno z nejkomplexnějších mezinárodních leteckých cvičení na území Evropy Tactical Leadership Programme (TLP). Příslušníci 21. základny taktického letectva Čáslav se ho zúčastnili po šesti letech. Do Španělska odlétlo zhruba 30 osob létajícího a technického personálu a trojice letounů L-159 ALCA z 212. taktické a 213. výcvikové letky.

Do cvičení se zapojilo téměř 50 letounů, speciální jednotky a jednotky pozemní protivzdušné obrany skoro ze všech zemí NATO. Čáslavské letky spolu s dalšími ze Španělska, Francie a Německa představovaly jednotky nepřítele – Red Air – a nacvičovali především vzdušné boje s jednotkami Blue Air (jednotky Španělska, Německa, Itálie, USA a Francie), které musely chránit nejen vzdušný prostor, ale i své jednotky na zemi. Situaci jim navíc stěžoval německý rušič Learjet 35A, který s Red Air létal, a rušil radary i komunikaci.

Čáslavští piloti primárně působili ve vzdušném prostoru jižního Španělska o velikosti České republiky a nad Středozemním mořem ve velmi odlišných podmínkách, než na které jsou zvyklí. Piloti tu museli používat speciální vybavení jako např. neoprenový voděodolný izolační oděv zabraňující podchlazení pilota v případě nutného opuštění letounu a pádu do vody. Trénovali vizuální vzdušné operace, i ty za hranicí viditelnosti, kdy pilot nevidí cíl, na který útočí a také létali v neobvykle vysoké nadmořské výšce nad polopouští s vysokými horami.

„Cvičení pro nás bylo extrémně užitečné zejména proto, že jsme mohli vidět, jak fungují letectva koaličních partnerů, jaké mají moderní zbraně a letadla, jakým způsobem plánují operace a spolupracují s ostatními jednotkami,“ zhodnotil účast na cvičení velitel 213. výcvikové letky podplukovník Martin Pelda. Během cvičení uskutečnili naši piloti 22 letů a ve vzduchu byli celkem cca 44 hodin.

Cvičení se zúčastnili také příslušníci 214. letky oprav letecké techniky, a to zejména pro potřeby zajištění složitějších a náročnějších oprav letecké techniky.

Fotogalerie

Nahoru