Home page > Aktuality > Stíhači cvičili noční operace COMAO

Stíhači cvičili noční operace COMAO

Jednalo se o první letošní výcvik Mnohonárodního uskupení vzdušných sil MAG (Multinational Air Group), kterého se naši piloti účastnili.

Ve vzdušném prostoru jižního Německa se ve druhém listopadovém týdnu uskutečnilo mezinárodní cvičení MAG TACDAYS 2021.  Jeho hlavním cílem byl výcvik posádek v přípravě a provádění kombinovaných operací COMAO (Combined Air Operations) v noci a procvičit součinnost létajícího personálu s aliančními jednotkami. COMAO jsou operace, kdy společně působí velké množství různých typů letounů. Každý z nich plní určitou roli. Některé letouny jsou předurčeny k působení proti vzdušným cílům, jiné proti pozemním cílům, tankery doplňují palivo atd.

Čáslavští stíhači se tohoto cvičení naposledy zúčastnili v únoru 2020. Tehdy to bylo poprvé, kdy z letecké základny Schleswig-Jagel, v rámci cvičení prováděli noční lety.

Cvičení MAG TAGDAYS zpravidla trvá týden. První a třetí den je věnován přípravám a plánování misí. Druhý a čtvrtý den jsou prováděny samotné letové operace. Při cvičení piloti využívali vzdušný prostor o rozměru cca 80 x 50 mil (1 míle = 1609 metrů). Do cvičení se zapojilo zhruba 50 letounů, přičemž jednotlivé státy působily z různých základen. Z čáslavské základny startovaly 4 letouny JAS-39C Gripen. USA vyslaly letouny F-16, Francie Mirage 2000.  Německé vzdušné síly nasadily stroje Eurofighter Typhoon a stíhací bombardéry Tornado, tankery A310-304 MRTT určené pro doplňování paliva ve vzduchu a taktický dopravní letoun Airbus A400M.

Proces plánování misí probíhal formou videokonference všech zúčastněných. V rámci tohoto cvičení piloti využívali systému alianční utajované datové komunikace LINK 16. Tento systém umožňuje například sdílení pozic všech zúčastněných subjektů. „Vidíme se navzájem mezi s sebou, tak jak je to reálně. Máme přehled, kde se nacházíme my, ostatní letouny, ale i protivníci,“ vysvětluje jeden z pilotů.

Do cvičení MAG TACDAYS se zapojili také mladí, méně zkušení piloti z 211. taktické letky. Pro ty to byla první větší zkušenost, kdy se setkali s tak rozsáhlým scénářem. Během cvičení nalétali naši piloti cca 20 letových hodin.

 „Každá naše účast na cvičení tohoto typu, s tak velkým rozsahem, je dobrou příležitostí zvýšit schopnost spolupráce s ostatními koaličními partnery a zdokonalit plánovací procesy. Samotné provedení cvičení a jeho vyhodnocení bylo na velmi vysoké úrovni,“ zhodnotil naši účast řídící cvičení z čáslavské základny.

  • K iniciativě MAG se Vzdušné síly AČR připojily v roce 2018 v rozsahu jednoho roje stíhacích letounů JAS-39 Gripen (čtyři stroje) a dvaceti osobami. Ty jsou vyčleňovány ve prospěch aliančního systému velení a řízení vzdušných sil (JFAC, Joint Force Air Component).

Foto: praporčík Martin Král

Fotogalerie

Nahoru