Home page > Aktuality > Záložáci slanili do Boudy

Záložáci slanili do Boudy

Výcvik vojáků aktivní zálohy letecké základny Čáslav pokračuje i v říjnu. Vojáci v atraktivním, ale náročném terénu Orlických hor prohlubovali své dovednosti v orientaci v terénu, vojenském lezení či v obraně proti ZHN. Vrcholem cvičení bylo slanění do objektu věže dělostřelecké tvrze Bouda.

Mezi základní dovednosti vojáka patří zvládnutí trasy v terénu i bez použití GPS a elektronických navigačních aplikací, pouze s pomocí klasické mapy a buzoly. Proto bylo jedním z úkolů říjnového cvičené čáslavských AZ projít několika kontrolními body na zhruba 20kilometrové trase. Poloha každého bodu byla definována buďto azimutem a vzdáleností nebo souřadnicemi dle vojenského systému WGS 84. Do cíle dorazili všichni.

Tradiční, ale náročnou a nepříliš oblíbenou součástí výcviku je i obrana proti zbraním hromadného ničení, kterou na úrovni jednotlivce představuje schopnost v časovém limitu obléknout a svléknout protichemické ochranné prostředky: plynovou masku, pláštěnku, gumové přezůvky a rukavice. O úspěchu celé operace v situaci, kdy má voják výhled omezený maskou i pláštěnkou, kterou nasazuje hned vzápětí, rozhoduje zručnost, ale hlavně opakování a dril. Proto obrana proti ZHN patří do plánu velké části cvičení a říjnový výcvik AZ nebyl výjimkou.

Vyvrcholením cvičení bylo vojenské lezení rozdělené na teoreticko-praktickou přípravu, při které vojáci cvičili vázání uzlů a používání sedáků či karabin, a samotnou akci ve skalním terénu. Každý záložák musel projít sérií úloh: slezením několika horolezeckých tras, slaňováním či překonáváním propasti tzv. francouzským způsobem na vodorovném laně.

Bezesporu nejsilnějším zážitkem v rámci cvičení bylo slanění do objektu věže dělostřelecké tvrze Bouda. Ta je jednou z pěti dělostřeleckých tvrzí prvorepublikového pohraničního opevnění, které se podařilo včas stavebně dokončit. Na instalaci hlavní výzbroje, dělostřelecké otočné a výsuvné věže s dvojicí škodováckých děl ráže 10 cm, už vzhledem k překotnému vývoji vedoucímu k Mnichovské zradě nedošlo. Právě díky tomu je možné do tvrze vstoupit nejen přes vchodový bunkr, ale technikou slanění i objektem, kde měla být věž instalována.

Závěr cvičení patřil výcviku v přežití, který obnášel výstavbu přístřešku, rozdělání ohně za pomoci křesadla a přírodního troudu a přespání. Počasí, celodenní déšť s mrholením a noční teploty klesající až k bodu mrazu, bylo pro výcvik ideální a dokonale prověřilo provizorní přístřešky, které si vojáci postavili s pomocí větví, provázků a nepromokavých plachet či pláštěnek.

„Cvičení proběhlo bez mimořádných událostí a k plné spokojenosti cvičících vojáků i jejich instruktorů,“ uvedl velitel roty bojového zabezpečení AZ kapitán Gustav Stehlík a dodal: „Jsem rád, že se nám vynucenou výcvikovou pauzu způsobenou covidem podařilo rychle kompenzovat bez ztráty motivace a dovedností čáslavských záložáků.“

Fotogalerie

Nahoru